Most - Čtyři senioři z Mostecka a jejich zajímavé životní příběhy se stávají součástí projektu Paměť národa. Společnost Post Bellum s nimi ve dnech 8. a 9. července natáčí rozhovory v mostecké knihovně. Informovaly o tom Mostecké listy.
Ty měly možnost nahlédnout krátce na natáčení rozhovoru s litvínovským rodákem, panem Miloslavem Hrabákem, který se narodil v roce 1921. Ten dorazil na natáčení ve výborné fyzické i psychické kondici a rozvyprávěl se o svém bohatém životě.
„Mám ve svém životě několik období, která jsou pozitivní, ale pak jsou období, která nejsou radostná, a tím méně úspěšná. Čili je to taková sinusoida, která vypovídá o tom, co člověk zažije. Vzhledem k mému datu narození se mi silně dotklo období roku 1938,“ vypráví Miloslav Hrabák ještě před samotným natáčením.
Tento díl Paměti národa je zaměřen na rok 1989 a natáčí se v různých městech po České republice. I na revoluční rok pan Hrabák zavzpomíná: „Bylo to pro mě do určité míry osvobození…“, říká. Tvůrci projektu sice tento díl směřují k revolučnímu dění kolem Sametové revoluce, ale vzhledem k bohatým životním zkušenostem zpovídaných seniorů vědí, že nasbírají více informací napříč jejich zajímavými životními příběhy.
Úterní dopoledne 9. července bylo vyhrazeno natáčení s Miloslavem Hrabákem, odpoledne do křesla před kamery usedne známý mostecký fotograf a otec rekultivací Stanislav Štýs. V pondělí se v knihovně natáčelo se dvěma dámami, paní Evou Nebesářovou a Evou Hochhauserovou.
Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Založila ji skupina českých novinářů a historiků. Stěžejním projektem Post Bellum je Paměť národa, sbírka vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století. Dnes sbírka čítá tisíce zpracovaných pamětníků a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti. Natáčení v Mostě finančně podpořila Vršanská uhelná.
(sed)