Zdravotní péče v Mostě byla po desetiletí známkou nejvyšší kvality. V současné době je zdravotnictví na Mostecku i v celé České republice konfrontováno s postupně narůstající komplexní krizí. I když se obtíže týkají řady součástí zdravotnického systému, laik – běžný pacient asi nejvíce vnímá personální krizi.
Chybí zdravotní sestry, lékaři, stomatologové a Karlovarský a Ústecký kraj včetně Mostecka je postižen ještě výrazněji. Bez úsilí zdravotníků a poskytovatelů zdravotní péče, bez přispění lékařů v důchodovém věku a cizinců, by se zdravotní systém v podobě, jak ho známe, již zhroutil.
Bohužel možnosti města situaci vyřešit jsou velmi omezené. Praktičtí lékaři, stomatologové a privátní ambulantní specialisté pracují dle smluv se zdravotními pojišťovnami a Nemocnice v Mostě je prostřednictvím Krajské zdravotní a. s. řízena ústeckým krajem. Krajská zdravotní vypsala motivační stipendijní program k získání a udržení lékařů v regionu, probíhá komplexní modernizace mostecké nemocnice. S podporou města byl reorganizován parkovací systém nemocnice, což výrazně zlepšilo komfort pacientů a dosažitelnost nemocniční péče, ale přes tato opatření leží hlavní tíha změn na vládě a parlamentu.
Ani město Most nezůstává stranou a pomáhá v rámci svých kompetencí, výrazně přispívá k provozu Hospicu v Mostě a zelenou dostal i projekt vybudování zařízení pro nemocné s Alzheimerovou nemocí. Myslím, že by se měla ještě zintezivnit spolupráce města a kraje (Krajské zdravotní a. s.) ve zdravotnické oblasti - vždyť kvalitní zdravotní péče je společný zájem.
Chtěl bych, aby došlo ke změně v bytové politice města, v jejímž rámci by město mohlo poskytnout zdravotníkům kvalitní bydlení, aby žít a pracovat v Mostě bylo zase atraktivní.
- MUDr. Daniel Drtík (ODS)
- zastupitel města Mostu